Kuidas harjutada kutsikaid hambapesuga

Tähelepanu, hammaste vahetus!

Hammaste vahetus algab kutsikatel 3-3,5-kuuselt ning kestab 6. elukuuni. See periood on kutsikate jaoks väga problemaatiline — igemed paistetavad ning on põletikulised, mistõttu on keelatud sel ajal hambaid pesta, kuna see tekitab kutsikal ebamugavustunnet.

Tähtis! Ärge tehke haiget! Kui kutsikal on valus, võib ta muutuda väga agressiivseks ning edaspidi on koer veendunud, et ei tohi oma hambaid näidata. Hammaste vahetamise ajal tekivad koertele (eriti väi¬kest tõugu koer¬tele) tihti „topelthambad“ (st piimahammas ei ole veel ära tulnud, aga jäävhammas on juba välja lõikunud). Seetõttu on väga tähtis sel ajal suukoobast jälgida, samas see on kõige õigem aeg kutsikale uut protseduuri õpetada.

Puudutustega harjumine!

Kõigepealt alustage sellega, et rahustage koera silitustega, seejärel võtke koer sülle (see pole väikeste ja keskmist kasvu tõugude puhul keeruline) või asetage koer lauale. Jätkake silitamist ning keskenduge aeglaselt koera näole. Puudutage koera mokki, kergitage ettevaatlikult ülahuult, et esi- ja külghambad oleksid nähtaval ning jälgige, kui õigesti toimub hammaste vahetus. On võimalik, et mõnel esimesel korral piisab Teie koerale vaid pea puudutamisest.

Nõuanne! Pikendage puudutuste aega järk-järgult.

Fakt! Iga koer lubab oma pead puudutada, kui te talle haiget ei tee.

Tähtis! Ärge tehke vigu, sest iga eksimus võib selles vanuses kaasa tuua olukorra, et koer keeldub tulevikus oma hammaste näitamisest.

Nõuanne! Kui peremees ei ole oma tegevuses kindel, tasub võib-olla spetsialisti (veterinaararsti või koeratreeneri) poole pöörduda, sest võib juhtuda nii, et võite oma koerale kogemata viga teha, mil aga spetsialistid õpetavad teile õigeid tegutsemisviise.

Kui enne 6-kuuseks saamist on kutsikas juba hammaste ülevaatusega harjunud, siis võite julgelt alustada hammaste ja suukoopa hooldamise ning hammaste pesuga.

On aeg hambaid pesta!

Kuuekuuselt toimub hammaste täielik vahetus, mis aga tähendab, et nüüd on õige aeg tähelepanelikuks suukoopa ülevaatamiseks ja hammaste pesuks.

Kui koer oskab teie puudutustesse rahulikult suhtuda, tähendab see, et kui ta lubas varem protseduure teostada, lubab ta ka järgmisi protseduure alustada. Leidke koerale mugav asend (võtke sülle või asetage lauale), tehke ta suu lahti, puudutage sõrmega esihambaid ning edasi puudutage ka järgmisi hambaid kuni viimaste hammasteni (purihambad). Püüdke väga ettevaatlikult avada koera suu ning puudutada hamba sisekülgi – tehke seda lühikese aja jooksul ilma järskude liigutusteta.

Tähtis! Püüdke suulage ja keelt mitte puudutada, sest koerale see ei meeldi.

Tähtis! Leevendage ebameeldivat hetke! Lõpetuseks premeerige kindlasti koera eelnevalt ettevalmistatud maiuspalaga. Sellega tekib koeral seos peremehe arusaamatute liigutuste ja virgutamise vahel.

Abivahendite kasutamine!

Kui koer lubab oma hambaid sõrmedega puudutada, võite alustada ka hambaharja ja muude hammaste pesuks vajalike abivahendite kasutamist (näiteks sõrmeotsikut). Las koer harjub ära esihammaste tagapoole puudutamise ning hammaste sisekülje puudutamisega hambaharja abil. Edaspidi võite kasutusele võtta ka hambapasta ning juba täielikult hambaid pesta!

Nõuanne! Hammaste näitamise oskuse kujundamine toimub tõhusamalt, kui teete seda väsinud koeraga, sest siis on tal vähem jõudu ning puudub soov mängida.

Tähelepanu! On olemas erinevad hammaste pesemise meetodid!   

Tähtis!  Kui need protseduurid tekitavad koeral hirmu, paanikat, stressi, hüsteeriat, agressiivsust, roojamist –, siis ilmselgelt olete teinud vea või kõnealusel koeral on psüühilised erivajadused. Sel juhul peate koheselt kõik toimingud lõpetama, koera mitte virgutama vaid teda rahustama ning otsima abi spetsialistide käest (veterinaar, koeratreener, kasvataja).

Hambapesu eelduseks on  katuvabad hambad!

Suu- ja hammaste pesuga tohib alustada alles siis, kui hambad on katust puhtad. Juhul kui (igas vanuses) koeral on juba hambakatt tekkinud, tuleb see alguses eemaldada ja sel juhul peate spetsialisti abi kasutama.
Peale hambakatu eemaldamist alustage koheselt oma koera hammaste eest hoolitsemist, et edaspidi ei oleks arstiabi vajalik. Selles vanuses koera õpetamise skeem on sama, mis kutsikatelgi.

Lisakasu!

✓ Hammaste pesemise oskusest on palju abi näitustel ja võistlustel osalevate koertele. Samas on teil alati võimalik koera kurgu seisund välja selgitada, hammaste vahelt võõrkehi eemaldada ning see on kasulik ka selleks, et koer oleks mängimise ajal sõnakuulelik.
✓ Hammaste pesemise oskuses määrab suurel määral koera ja inimese kommunikatsiooni, sest aitab koeral sotsialiseeruda.
✓ Hammaste pesu lisakasu on ka igemete massaaž, sest kaasaegsetel koertel puudub vajalik mehhaaniline koormus hammastele ja igemetele, mis see peaks kiskjal olema.

Täname abi eest materjali koostamisel kinoloogi, instruktorit ja spordikohtunikku Viktoria Kenigsvaldet ning kinoloogi Pjotr Akimovit.
 

Iga koer väärib parimat toitu
Iga koer väärib parimat toitu
Igale koerale oma Dentastix
Igale koerale oma Dentastix
Pedigree® koeratoidud
Pedigree® koeratoidud
Küsimused ja tagasiside
Küsimused ja tagasiside