Tervislik toitumine

Kuna Sinu koer ei käi väljas toitu jahtimas, on Sinu vastutus varustada teda õigete toitainetega. Tasakaalustatud toit on Sinu koera tervise ja heaolu vundamendiks, niisiis on siin juhend tema pika ja terve elu tarvis.

Nii nagu omanik, vajab ka koer tasakaalustatud toitu. See tähendab, et õiges koguses valgud, rasvad, süsivesikud, 13 erinevat vitamiini ja 20 erinevat mineraali hoiavad teda tippvormis. Et toit oleks tasakaalustatud ja täisväärtuslik, peavad olema esindatud kõik need toitained õigetes kogustes ja õiges proportsioonis. Ainult lihatoidust ei piisa. Tema esivanemad sõid ära kogu saagi. Luud, siseorganid, soolte sisu, nahk ja karvad andsid üheskoos kõik vajalikud toitained, mis jäid puudu puhta liha söömisel.

Kodusvalmistatud toit

Omanikud soovivad sageli valmistada vähemalt mingi osa oma lemmiku toidust. Pea lihtsalt meeles, et sobiva ja küllaldase toidu valmistamine nõuab aega, pingutust ja teadmisi. Et rahuldada koera toitainevajadusi, peab tundma erinevate toiduainete toiteväärtust nagu ka nende koostoimet ja valmistamise ning säilitamise viise, mis kõik mõjutavad erinevate toitainete omandamist. Kui Sa valmistad talle toitu, siis paku talle ainult vähe erinevaid toite korraga, nii saab tema seedesüsteem kohaneda. Kui põhiosa sellest toidust moodustavad liha, munad, juust ja leib, siis pead Sa lisama neile vajalikud vitamiinid ja mineraalid.

Valmistoit

Valmistoidud mainekatelt lemmikloomatoidu tootjatelt tagavad küllaldase toitainesisalduse, kvaliteedi ja ohutuse. Neid on saadaval laias valikus koostiste, maitsete, tekstuuridega ja kujul, mida on mugav kasutada. Valmistoidud on markeeritud kas täisväärtusliku või lisatoiduna. Täisväärtuslik toit (täissööt) on tasakaalustatud toit omaette. Lisatoit tuleks kombineerida täiendava, kindla toiduallikaga nagu konserveeritud liha ja küpsiste segu. Valmistoit on enamasti saadaval kahel põhilisel kujul – kuiv- ja märgtoiduna.

Kuivtoidud, millest on enamus niiskust eemaldatud, on mugavad ja ökonoomsed ning neid võib pakkuda kuivalt või segatuna veega. Märgtoitude, nagu konservtoitud, koostisained säilitavad oma niiskussisalduse. Millise iganes Sa ka valid, kontrolli, et Sinu koeral oleks alati piisavalt puhast joogivett ja hoia silma peal kui palju ta joob. Pidevalt janune koer võib olla haige ning vajada veterinaari poolt jälgimist. Anna talle tema oma puhas kauss nii söögi kui joogi jaoks – pese neid peale kasutamist ja hoia need perekonna sööginõudest eraldi.

Kondid

Kondid on kasulikud kaltsiumiallikad, kuid tasakaalustatud toitu sööv koer saab toidust juba vajaliku kaltsiumi kätte. Koerad siiski naudivad juhuslikke konte – need on maitsvad, hoiavad lõuad liikumises, hoiavad hambad puhtana ja pakuvad tegevust tundideks. Kutsikatele tuleks anda ainult suuri üdikonte, mis ei lähe lõhki ega põhjusta tõsiseid sisemisi vigastusi. Ära anna koerale kunagi kana-, küüliku-, ribikonte ega kalaluid. Kontide keetmine 5-10 minutit on hea mõte, kuid pikem keetmine võib muuta kondid rabedaks ja sobimatuks. Niisiis ära kunagi anna koerale konti pühapäevasest lambapraest. Parim lahendus on spetsiaalselt disainitud närimismaiused, mis on valmistatud igemete ja hammaste tervist silmas pidades.

Ülesöömise vältimine

Kõige olulisem on koostada koerale sobiv toidusedel. Paljudel koertel on siiski kalduvus üle süüa, millel on võimalikud kahjulikud tagajärjed, niisiis järgi alati toitmisjuhendit. Noor ja kasvav koer, kes on ülesöönud, toodab lisarakke, et säilitada liigset rasva. Need jäävad temaga elu jooksul ja võivad tekitada kalduvuse ülekaalulisusele täiskasvanueas. Suurte ja ülisuurte tõugude puhul võib kiiresti kasvavate kutsikate ülesöömine põhjustada ka luustiku deformeerumist. Seega jälgi oma kasvava koera kaalu ja üldist seisundit veendumaks, et Sinu poolt antav toidukogus on õige.

Iga koer väärib parimat toitu
Iga koer väärib parimat toitu
Igale koerale oma Dentastix
Igale koerale oma Dentastix
Pedigree® koeratoidud
Pedigree® koeratoidud
Küsimused ja tagasiside
Küsimused ja tagasiside