Noor, muretu ja rumal

Kasvav kutsikas peab omandama teatud oskused ja maneerid, et saada tōeliseks pereliikmeks. Treening vōib kōlada keeruliselt, kuid tegelikult vōib see päris lōbus olla. Kutsikas armastab tähelepanu ja väljakutseid!

Treeningut tuleks alustada ōigeaegselt. Esimeste elukuude jooksul on kutsikas meeldimishimuline ja otsib instinktiivselt Sinu juhiseid. Treeninguga on lihtsam alustada, kui kutsikas on noor ja ei ole omandanud veel halbu harjumusi.

Nüüd räägime kahest olulisest osast Sinu kutsika treenimisel: kodutreening ja pōhikäsklused.

Kodutreening

Kas Sa teadsid, et koerad tahavad instinktiivselt oma koopast pōgeneda? See on väärtuslik
informatsioonikild. Kodutreening muudab koeraomanikud kōige närvilisemaks. Enamus valestimōistmisi on seotud kodutreeninguga. Sa vōid ōpetada oma kutsika heade kommetega sōbraks ja kaaslaseks vaid mōne järeleproovitud ja ōige meetodiga, kannatlikkuse ja
armastusega.

Kodutreeningu 4 sammu:

1. piiride seadmine
2. järjekindlus
3. kiitus
4. kannatlikkus

Piiride seadmine

Loo oma kutsikale „eluruum“. See on koht, mille ta püüab loomulike instinktide ajel puhtana hoida. Katseta lemmiklooma kasti vōi piiritle ruum köögis vōi vannitoas. Pane oma koer sinna „alale“ ööseks vōi millal iganes Sa ei saa teda valvata. Kutsikat ei tohiks jätta luku taha rohkem kui neljaks tunniks korraga ning rohkem kui kaheksaks tunniks päevas. (Kui Sa käid tööl ja ei saa lasta kutsikat välja, hoia kast avatuna ning pane kasti kōrvale pōrandale paberid.)

Järjekindlus

Toida kutsikat iga päev samal ajal – järjekindlus muudab „tualetiskäigu“ ettearvatavamaks. Kuna kutsika pōis ja seedesüsteem ei ole lōplikult väljaarenenud, ära paku talle toitu pärast kella viite. See aitab kutsikal öö ōnnetusteta mööda saata.

Vali kutsika jaoks tualetikoht. Vii ta sinna, kui näib, et ta vajab kergendamist: esimese asjana hommikul, peale toidukordi ja ōhtul. Alguses viid Sa tōenäoliselt oma kutsika tualetikohta iga kahe tunni järel. Kasuta igal väljas käigul väljendit „lase käia“ vōi „ tee oma asi ära“. Sinu kutsikas hakkab üsna pea seostama Sinu käsklust oma tegevusega.

Kiitus

Sinu kutsikas tahab Sulle meeldida. Niisiis kiida teda kohe, kui ta läheb oma ōigele alale. Kui Sa leiad ōnnetuse, ära tōsta häält, ära anna talle laksu ega pista ta nina sinna sisse. Ta ei hakka kartma mitte ōnnetuse juhtumist, vaid Sind. Ära unusta kiita!


Kannatlikkus

Kui Su kutsikal on juhtunud ōnnetus, jää rahulikuks ja ära unusta, et ta püüab! Kui Sa tabad oma kutsika teolt, plaksuta käsi, et teda ehmatada ja ütle „Ei!“. Vii ta kohe tema tualetialale. Seejärel, kui ta oma asja ära ajab, kiida teda tubli töö eest. Ōnnetusi on vōimalik ohutult ja efektiivselt eemaldada puhastusvahendite vōi uriini lōhna neutraliseerivate toodetega. Ära kasuta
ammoniaaki sisaldavaid tooteid – nende lōhn vōib kutsika just sinna kohta meelitada.

Koerale tasub ōpetada pōhikäsklused nii tema heaolu ja ohutuse tagamiseks kui ka Sinu enda mugavuse pärast. Treeni oma kutsikat ise vōi käi temaga kuulekusetundides (nad ei pruugi aktsepteerida alla 6 kuu vanuseid kutsikaid) ja ära unusta lōbutseda!

Jäta meelde kolm kuulekusetreeningu pōhimōtet:
1. Suhtle
2. Kiida
3. Korda

Esiteks veendu, et kutsikas sai aru, mida temalt oodatakse. Pea meeles, et kiitmine ja positiivne toetus on palju efektiivsemad ja kindlamad vahendid kui karistus. Kordamine aitab Sinu koeral muutuda enesekindlamaks ja hōlbustab raskemate käskluste ōpetamist.

Kaelarihm ja jalutusrihm

Tutvusta oma kutsikale kaelarihma ja jalutusrihma üsna varakult. Need kaitsevad Sinu koera tema elu jooksul. Kui te käite jalutamas, püüa kōndida nii, et jalutusrihm on lōdvalt, nii et ta ei harjuks tirimisega. Kui ta longib taga vōi jookseb ees, siis mōned lühikesed, ōrnad tōmbed rihmast on enamasti kōik, mida on vaja tema korrale kutsumiseks.

Tähelepanu saavutamine ja silmside

Kui Su kutsikas paneb Sind tähele, siis ta ōpib kiiresti. Saavuta silmside, ütle tema nime ja hoia maiust oma näo lähedal. Ära lase kutsikal Sinu näo suunas hüpata. Kui ta vaatab tagasi, siis kiida teda. Kui ta ōpib Sinu poole vaatama, on ta valmis Sind kuulama.

Istu

Pane maiuspala suletud peopessa ja hoia kätt kutsika nina ees. Liiguta oma rusikas kutsika pea taha selja suunas, öeldes samal ajal „Istu“. Kuna ta tōstab pea ja keerab seda tagasi
vaatamiseks, peab ta automaatselt istuma. Korda seda harjutust kuni Su kutsikas ōpib käsu peale istuma.

Püsi

“Püsi“ tähendab tegelikult pikemat aega istumist. Alusta käsklusega „Istu“. Kui koer kuuletub,
kiida teda, kuid ära anna talle maiust. Selle asemel ütle tagasi astudes „Püsi“ ja anna talle avatud käega märku. Seejärel anna talle kohe maius. Korda protsessi, suurendades tagasi astudes vahemaad kutsikast. Mine ainult üks samm korraga.

Lama

Peale käsklust „Paigal“ on Sinu kutsikas valmis ōppima käskluse „Lama“. Alusta käsklusega „Lama“. Seejärel, kui Sa ütled käskluse „Lama“, vōta maius kätte, pane käsi tema nina ette ja vii see alla pōrandani. Sinu kutsikas järgib suupistet ja heidab maha. Sa vōid peagi ōpetada oma koerale käsklust „Püsi“ selles asendis, nii nagu ta ōppis seda istumisasendi puhul.

Siia

Kui ta kuuletub käsklustele „Istu“, „Lama“ ja „Püsi“ 10 korda, vōib Sinu kutsikas ōppida käskluse „Siia“.

Anna kutsikale käsklus „Istu“ (vōi „Lama“) ja „Püsi“. Astu viis sammu tagasi, vilista, ütle ergutava hääletooniga oma koera nimi ja „Siia“. Kui ta kuuletub, kiida ja premeeri teda. Lōpuks anna kutsikale käsklus „Istu“.

Korda käsklust kümme korda (alati mine ainult 5 sammu tagasi). Kui Su kutsikas on selle selgeks ōppinud, pikenda vahemaad kümne sammuni. Ära kunagi kutsu oma kutsikat, et temaga tōreleda. Reaktsioon käsklusele „Siia“ peab alati olema positiivne.

„Ei“ ütlemine ōigel moel

Isegi kōige sōnakuulelikumad kutsikad on kōik aeg-ajalt sōnakuulmatud. Niisiis tee kindlaks, et Sinu kutsikas mōistab, mida Sa temalt ootad. Kui ta saab aru ja sellest hoolimata valesti käitub, on leebe noomimine kōik, mida ta vajab. Seejärel näita talle ōiget käitumist ja kiida teda. Halvasti käituvale kutsikale tähelepanu mitte pööramine vōi tema üksi jätmine lühikeseks ajaks, vōib mōnikord aidata. Liiga karm vōi vastuoluline karistus ei anna tavaliselt positiivseid tulemusi. Paljud kutsikad ōpivad oma omanikku kartma vōi tema vastu agressiivsed olema, sest kutsikad ei saa aru, miks neid karistati.

Iga koer väärib parimat toitu
Iga koer väärib parimat toitu
Igale koerale oma Dentastix
Igale koerale oma Dentastix
Pedigree® koeratoidud
Pedigree® koeratoidud
Küsimused ja tagasiside
Küsimused ja tagasiside